Základní Kynologická Organizace Petřvald

„Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe a zarmoutí vás jen tehdy, když odejde do psího nebe...“

Coursing

rozhodli jsme se rozšířit nabídku „psích sportů“ na našem cvičáku o COURSING
takže „nádobíčko“ je hotové a jdeme na první zkušební běhy…
pokud vše dopadne dobře, oznámíme první datum závodu

zde najdete informace o coursingu :
http://www.coursingy.cz  ,  http://www.ceskypes.cz

Coursing, to je terénní dostih. Od klasického dostihu na oválu se liší v mnoha směrech.

Klasické psí dostihy se běhají na oválu, psi vybíhají z boxů a ženou se za umělou návnadou. Rozhodujícím kritériem je čas, nejrychlejší vyhrává. Na klasických dostizích uvidíme převážně chrtí plemena, hlavně v českých končinách.

Oproti tomu coursing, který je předchůdcem dostihů na ovále, se běhá na přehledné louce (nejlépe s přírodními překážkami), umělá návnada (igelitový střapec, kus kůže) se táhne cik-cak na lanku přes několik kladek a dráha, kterou střapec opisuje, má simulovat dráhu běhu zajíce. Startují vždy dva ( maximálně tři) psi stejné rasy a pohlaví, nebo alespoň podobných tělesných proporcí, kteří jsou od sebe odlišeni barevnou dečkou. Běh jednotlivých psů hodnotí rozhodčí podle pěti kategorií.

rychlost – není tím myšleno, že by se čas měřil, ale je tím myšlena objektivní rychlost, kterou pes musí vyvinout, aby kořist chytil. Posuzuje se převážně na začátku běhu.

úsilí – posuzuje se, s jakým nadšením a úsilím se pes snaží kořist dostihnout. Hodnotí s již přípravná fáze na startu, dále úsilí během běhu, to jak se pes vyrovnává s překážkami, případným pádem a v neposlední řadě se hodnotí samotný kill v cíli, nebo chcete-li zákus kořisti v cíli

inteligence – hodnotí se, jak se vlastně pes popere se samotnou tratí, jakou projeví obratnost při chytání střapce a jak se orientuje v terénu.

obratnost – rozhodčí sleduje jak je pes obratný při změnách směru běhu, při překonávání překážek

vytrvalost – jde vlastně o schopnost psa dokončit běh, jestli má ještě rezervu, nebo jestli je na pokraji sil, nebo jak praví řád – je to celek fyzických a mentálních sil.

Každé kritérium je hodnoceno 20 body, maximum za jeden běh, kterého pes může dosáhnout, je tedy 100. Běhá se dvoukolově a minimální počet bodů, aby pes postoupil do druhého kola, je 50. Druhé kolo je vždy odlišné od prvního, někdy se běhá například dráha opačně, nebo se prostě přestaví kladky. Vítězí pes, který v součtu dosáhne vyššího počtu bodů.

Kdo může běhat coursing

V ČR coursing neběhají závodně jen chrti, ale všechna možná myslitelná plemena. Velmi početně již tradičně bývá zastoupeno plemeno Rhodhéských ridgebacků, ale nechybí ani zástupci různých teriéřích plemen, např. Parson Russell teriér, foxteriér, westíci, border teriéři, bulteriéři i pitbulové. Z těch velkých například labradoři, lousianští leopardí psi, dalmatini, boxeři, nebo ti nejmenší jako je třeba pinč ale i německá doga, pekingský palácovýo psík, výborný může být i buldoček. Běhají i voříšci. Záleží jen na nadšení samotného psího jedince. Na tom, kdo byl jeho předek vůbec nezáleží.

Samozřejmě ale nemohou chybět chrtí plemena, protože pohled na saluku nebo vipeta na dráze je naprosto uchvacující a je to především původně jejich sport.

Jinými slovy, coursing je sport, který se bude líbit každému pejskovi, kterému jsou vlastní lovecké pudy a touha štvát kořist. Takže jestli máte doma aktivního pejska, který rád sportuje a běhá, zkuste ho vzít na nějaký coursingový trenink a vyzkoušejte, co on na to.

Základní Kynologická Organizace Petřvald © 2014-2016 Frontier Theme